Pole magnetyczne małej częstotliwości (magnetoterapia) – to zabieg fizykalny polegający na zastosowaniu wolnozmiennego pola magnetycznego o częstotliwości 0 – 50 lub 60Hz i indukcji magnetycznej (natężenie pola magnetycznego) o wartości 0,5 – 10mT.

Pole magnetyczne przenika w całości ciało człowieka, a więc również komórki.

Zalety pola magnetycznego: metoda nietermiczna, może być stosowana w ostrym stadium choroby,

zabiegi mogą być wykonywane przez gips, bandaż, odzież.

Działanie pola magnetycznego: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, wspomaga procesy gojenia się ran oraz zrost kosnty.

Zabieg wskazany jest w chorobach zwyrodnieniowych stawów kończyn i stawów kręgosłupa, zapaleniach stawów i tkanek okołostawowych, a także po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, uszkodzeniu mięśni, torebek stawowych i więzadeł.

Przezskórna stymulacja elektroniczna TENS stymulacyjna metoda stosowana w zwalczaniu bólu, w której wykorzystuje się prądy impulsowe małej częstotliwości, o częstotliwości powyżej 10Hz (najczęściej 40-100 Hz).

Stosuje się małe natężenie prądu (poniżej progu bólu), wywołujące wyraźne uczucie mrowienia lub wibracji.

Wykazuje działanie przeciwbólowe, rozluźniające na mięśnie.

Zabieg wskazany w ostrych i przewlekłych zespołach bólowych narządu ruchu, neuralgiach, neuropatiach, polineuropatiach.

Galwanizacja – zabieg elektroleczniczy, polegający na przepływie prądu stałego w ciele pacjenta między dwoma elektrodami.

Prąd stały to prąd, który podczas przepływu nie zmienia kierunku oraz natężenia.

Przyspiesza gojenie stanów zapalnych i działa przeciwbólowo.

Wśród wskazań do wykonania galwanizacji znajdują się: utrudniony zrost kostny, nerwobóle, porażenia wiotkie, zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kończyn i stawów kręgosłupa.

Jonoforeza – to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek jonów leków za  pomocą prądu stałego. Wprowadzenie jonów leków odbywa się na zasadzie odpychania ładunków jednoimiennych, a przyciągania różnoimiennych. Działanie uzależnione jest od zastosowanego leku.

Wskazania do jonoforezy to: zespoły bólowe stawów kończyn i stawów kręgosłupa, zapalenia okołostawowe, nerwobóle, stany zapalne tkanek miękkich i mięśniobóle, przewlekłe zapalenie krtani.

Elektrostymulacja – jest jednym z zabiegów działu elektroterapii wykorzystującym prądy impulsowe małej częstotliwości. Jak wskazuje nazwa, jej istotą jest stymulowanie, czyli pobudzanie mięśni. Zadaniem zabiegu jest utrzymanie zdolności odnerwionego mięśnia do skurczu, zapobieganie zanikom mięśniowym a także przywracanie siły i rozbudowa masy mięśnia.

Wskazania do zabiegu: wzmacnianie, przywracanie funkcji, hamowanie spastyki, zapobieganie zanikowi mięśni, zwiększenie krążenia krwi.

Prądy diadynamiczne –  inaczej nazywane są również prądami Bernarda. Proądy modulowane małej częstotliwości, które powstają przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnie zmiennego o 50 Hz.

Zastosowanie prądów diadynamicznych w fizjoterapii niesie za sobą wiele korzyści:

poprawa krążenia obwodowego, wyeliminowanie stanów zapalnych, zmniejszenie obrzęków, poprawa trofiki tkanek, zmniejszenie napięcia mięśni, złagodzenie dolegliwości bólowych.

 

Wskazania do zabiegu: zespoły bólowe stawów kończyn i stawów kręgosłupa, stany po urazach narządu ruchu, nerwobóle, mięśniobóle, choroby zwyrodnieniowe stawów, dyskopatie.

Prąd Traberta- należy do prądów małej częstotliwości, jest to prąd jednokierunkowy, prostokątny i impulsowy. Czas trwania impulsu wynosi 2ms, a czas przerwy 5ms. Podczas przepływu prąd powoduje drżenie mięśni, wibracje zmniejszając ich napięcie. Wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przekrwienne, zmniejsza napięcie mięśniowe.

Wskazania do zabiegu: nerwobóle, mięśniobóle, zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn oraz stawów kręgosłupa, stany po urazach stawów i mięśni, zaparcia.

Ultradżwięki sq to drgania mechanieczne o czestotliwościi wyższej 20 000Hz, to rodzaj mechanoterapii. Wpływ fal ultradzwiękowych na organizm człowieka tkwi w głębokim mikromasażu tkankowym (wykonanym przy pomocy głowicy do ultradzwięków oraz środka sprzęgającego) oraz w wywoływanym przez nie efekcie termicznym. Własnie dzieki temu ultradzwięki wykazują nastepujące działania terapeutyczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne, poprawa przepływu krwi oraz przyspieszenie regeneracji tkanek
Zabieg wykonany przy użyciu żelu do ultrasonografii to ULTRADZWIEK, natomiast gdy środkiem sprzęgajacym jest: ,żel, krem o działaniu przeciwzapalnym/ przeciwbólowym wówczas taki zabieg nazywamy FONOFOREZA (przy pomocy ultradżwieku nastepuje lepsze, głebsze przenikanie substancji leczniczych w gląb tkanek).
Stosowane są w leczeniu zespołów bólowych kregosłupa i stawów, nerwobólach, bliznach oraz owrzodzeniach żylakowatych. Często zabieg wykorzystywany jest w leczeniu ostrogi pietowej, łokcia golfisty lub tenisisty, a takze w leczeniu halluxów.

Laser skaner, metoda bezkontaktowa – to precyzyjne naświetlanie tkanek za pomocą światła laserowego.
Wykorzystując światlo laserowe o niskim nateżeniu do tzw. biostymulacji laserowej, możemy dostarczyć do tkanek i komórek dodatkowa energie wspomagając naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszajac gojenie ran, zlaman.
Dodatkowo, poprzez zmiany w gospodarce tlenowej komórek i polaryzacji blon komórkowych uzyskujemy wyrazne dzialanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Zabieg ma zastosowanie w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach po urazowych oraz stanach zapalnych o różnym podłożu np. łuszczyca, trądzik, owrzodzenia troficzne, dna moczanowa, nerwobóle, zespól cieśni nadgarstka.

Naswietlanie lampa SOLLUX. Promieniowanie podczerwone jest niewidzialnym promieniowaniem elektromagnetycznym o dlugosci fali w zakresie od 760 do 1500 nm. Zasadnicza cecha promieniowania podczerwonego sa wlasciwosci cieplne. W zaleznosci od zadanego efektu terapeutycznego wybiera sie odpowiedni filtr:
czerwony – stosuje sie go w stanach zapalnych tkanek miekkich, w celu przyspieszenia resorpcji wysiekow, w uszkodzeniach skóry i zle gojacych sie ranach, w miesniobólach, niebieski – stosuje sie w nerwobólach, stanach pourazowych, odmrozeniach, przeczulicy i zaburzeniach naczynioruchowych.
Zabieg ma zastosowanie w chorobach stawów, miesni, stanach pourazowych, schorzeniach dróg oddechowych, przewleklych stanach zapalnych zatok.

Lampa Hydrosun stanowi nowoczesny promiennik podczerwieni IR-A wyposazony w filtr wodny .Woda, znajdująca sie w hermetycznej kuwecie absorbuje szkodliwe dla skóry dlugosci promieniowania podczerwonego. Naswietlanie przy uzyciu lampy Hydrosun nie wysusza skóry zwiększając jednocześnie głębokie przekrwienie tkanek.
Zabieg ma zastosowanie w chorobach stawów, mięśni, stanach pourazowych, nerwobólach, problemach skórnych.

Przewiń na górę